Montaż kratki wentylacyjnej – co musisz wiedzieć przed jej wymianą

Kratka wentylacyjna to niepozorny element, który spełnia bardzo istotną funkcję, gwarantując odpowiedni przepływ ciepła. Jej obecność zwiększa również bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zdecydowanie warto więc zatroszczyć się o prawidłowy montaż tego elementu.

 

Dlaczego dbanie o stan kratki wentylacyjnej jest tak istotną sprawą?

Z kratką wentylacyjną spotkamy się przeważnie w pomieszczeniach, w których brakuje okien. To dzięki niej ciepłe, wilgotne powietrze z kuchni lub z łazienki może wydostać się na zewnątrz. Aby kratka działała sprawnie, nie możemy jej zasłaniać:

  • meblami;
  • tkaninami;
  • obrazami;
  • innymi elementami wyposażenia.

Kiedy zdecydować się na wymianę kratki? Gdy jest zanieczyszczona, prezentuje się nieestetycznie, ale ważniejsze jest to, że gdy kratka wentylacyjna jest pokryta brudem, nie może spełniać swojej podstawowej funkcji. W takich sytuacjach należy albo oczyścić kratkę, albo wyposażyć się w nowy produkt i zamontować go w miejscu starego.

Na rynku są dostępne kratki wentylacyjne o różnych kształtach i wymiarach. Oprócz tradycyjnych kratek producenci oferują również kratki wentylacyjne z żaluzją, które pozwalają regulować przepływ powietrza. Jako że kratka nie może być zasłonięta, warto zatroszczyć się o to, żeby prezentowała się estetycznie. Również na tym polu spotkamy się ze sporym wyborem, bo kratki różnić się mogą nie tylko kolorem i kształtem, ale też materiałem, z którego są wykonane. Przeważnie używa się takich rozwiązań jak blacha malowana, blacha nierdzewna i tworzywa sztuczne.

 

kratka wentylacyjna

 

Montaż kratki instalacyjnej – od czego zacząć?

Na samym początku musimy pozbyć się zużytego elementu. Jego zdemontowanie nie powinno sprawić nam problemu – kratkę wystarczy podważyć innym przedmiotem, a następnie usunąć ją z ramki. Żeby pozbyć się samej ramki, prawdopodobnie będziemy potrzebować przecinaka.

Zanim przystąpimy do montażu nowej kratki, musimy zatroszczyć się o odpowiednie wymierzenie otworu. Dobrym rozwiązaniem będzie odrysowanie kształtu nowej ramki bezpośrednio na ścianie (przy użyciu ołówka). Następnie precyzyjnie powiększamy otwór. Na tym etapie przyda się młotek i przecinak. Ważna jest precyzja, a pośpiech zdecydowanie nie jest tu wskazany. Jeśli skujemy zbyt dużo tynku, będziemy zmuszeni wykonać później więcej pracy ze szlifowaniem i gipsowaniem.

 

Umieszczanie nowej kratki w otworze

Gdy nowy otwór będzie już gotowy, jego brzegi możemy wyrównać gipsem. Ramkę należy umieścić w otworze, zanim gips wyschnie – to zapewni szczelność i dobrą przyczepność ramki do nawierzchni. Gdy będziemy pewni, że wszystkie ubytki zostały perfekcyjnie wypełnione gipsem, pozostawiamy całość do wyschnięcia. Kolejne kroki możemy wykonać, dopiero gdy masa będzie już całkowicie sucha. Wtedy wystarczy już tylko sięgnąć po papier ścierny i wygładzić ścianę wokół otworu. Aby całość prezentowała się estetycznie, warto pokryć gips farbą o kolorze ściany. Dopiero do tak przygotowanego miejsca, wkładamy nową kratkę wentylacyjną.