Jak wybrać drzwiczki rewizyjne do wyczystki kominkowej?

Czym jest wyczystka?

Dla każdego posiadacza kominka termin „wyczystka” nie jest niczym nowym ani zaskakującym. Wyczystka to bowiem miejsce, w którym zbiera się sadza, będąca produktem powstałym w procesie spalania. Właściciel kominka zobowiązany jest raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego kominów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych – jest to też doskonała okazja, by usunąć przy pomocy szczotki kominiarskiej nadmiar sadzy i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się na ścianach przewodów kominowych. Wszystkie te zanieczyszczenia gromadzą się w wyczystce, a z tego miejsca mogą być usunięte dzięki obecności drzwiczek rewizyjnych.

 

Czy drzwiczki rewizyjne naprawdę są potrzebne?

Analizując powyższe pytanie, należy odpowiedzieć sobie na inne: „czy istnieje inna droga usunięcia sadzy z kanału kominowego?”. Odpowiedź twierdząca może skłonić inwestorów do rezygnacji z instalacji drzwiczek rewizyjnych. Odpowiedź negatywna daje natomiast jasną i klarowną odpowiedź, że w takim przypadku drzwiczki kominowe są obowiązkową częścią układu kominowego. Stanowią niezbędny element pozwalający usunąć sadzę zalegającą w kanale kominowym – a jest to działanie konieczne ze względu na ryzyko pożaru związane z obecnością sadzy w kominie. Jeśli nie ma innej możliwości usunięcia jej, to drzwiczki kominowe są absolutną koniecznością. Cele, jakie spełniają drzwiczki rewizyjne, to:

  • umożliwienie inspekcji
  • umożliwienie dostępu do kanału kominowego w celu usunięcia nagromadzonej sadzy

 


drzwiczki kominowe

 

Jak wybrać odpowiednie drzwiczki rewizyjne?

Drzwiczki kominowe muszą być przede wszystkim szczelne. Nieszczelne drzwiczki rewizyjne do wyczystki kominowej mogą powodować wsteczny ciąg kominowy, a to z kolei prowadzić może do zatrucia spalinami mieszkańców. Pierwszym krokiem do zapewnienia szczelności jest więc dobranie odpowiedniego rozmiaru drzwiczek do wyczystki. Jeśli nie ma możliwości zakupienia gotowych drzwiczek ze względu na niespotykany wymiar, warto zlecić ich wykonanie na indywidualne zamówienie. Da to gwarancję odpowiedniego dopasowania, a co za tym idzie – bezpieczeństwa mieszkańców. Idealne drzwiczki rewizyjne powinny być również:

  • proste w montażu
  • łatwe w utrzymaniu czystości
  • bezpieczne i funkcjonalne
  • trwałe przez wiele lat użytkowania
  • w miarę możliwości jak najpełniej odpowiadające wymogom estetycznym inwestorów

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi rewizyjnych do komina/kominka?

Należy zwrócić bezwzględną uwagę na to, by drzwi rewizyjne do komina/kominka były wykonane z metalu (np. ze stali kwasoodpornej lub ocynkowanej), gdyż wszystkie elementy instalacji kominowej muszą wykazywać odporność na działanie wysokich temperatur. Z tego też powodu drzwiczki rewizyjne do wyczystki kominkowej nie mogą być wykonane z tworzywa sztucznego – drzwiczki rewizyjne z tworzywa ABS polecane są do zastosowań typowo maskujących. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z firmą specjalizującą się w produkcji drzwiczek kominowych. Wiedza i doświadczenie rzemieślników niejednokrotnie jest w stanie uchronić inwestorów przed popełnieniem poważnego, czasem niebezpiecznego, a często kosztownego błędu.

 

Przeczytaj inne nasze porady techniczne – blog.