Odboje do drzwi – czego o nich jeszcze nie wiesz

Funkcjonalność drzwi uzależniona jest od właściwego montażu ich konstrukcji. Oprócz tego producenci tego typu rozwiązań oferują również akcesoria, zabezpieczające otaczającą przestrzeń. Jednym z nich są odboje do drzwi.

 

Kiedy zastosować odboje?

Dość często znajdziemy je w placówkach usługowych oraz innych miejscach, zlokalizowanych się w przestrzeni publicznej. Ten niepozorny mały produkt często pozostaje niezauważony. Jeśli jego brakuje, dość szybko zauważymy defekty estetyczne, które mocno oszpecą ścianę (w niektórych przypadkach może dojść nawet do naruszenia ściany). Na czym zatem dokładnie polega funkcja odbojów, zwanych również odbojnikami?

Ich działanie jest proste. Odboje zapobiegają uszkodzeniom w obrębie ścian lub mebli, powstałych na skutek otwierania drzwi. Zastosowanie tego dodatku jest szczególnie ważne w miejscach, przez które przewijają się duże ilości ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że doceniają je również właściciele prywatnych mieszkań. Są łatwe w montażu, wyglądają subtelnie i kosztują niewiele. Trudno więc wyobrazić sobie powód, dla którego nie mielibyśmy zdecydować się na taką ochronę ściany. Jak właściwie ją wybrać?

 

Odboje do drzwi

 

Odboje do drzwi – produkty na ścianę i klamki

Różne przestrzenie mają różne wymagania. Podczas wyboru odbojów powinniśmy zwrócić uwagę na to, co znajduje się wokół drzwi, jak i na same drzwi.. Producenci proponują m.in. odbojniki magnetyczne. Chyba każda osoba miała kiedyś do czynienia z drzwiami, które samodzielnie się zamykają. To proste rozwiązanie ma temu zapobiec. W odbojniku jest umieszczony magnes, który przyciąga klamkę.

Odboje można umieszczać nie tylko na ścianie na wysokości klamki, ale również bezpośrednio na klamce. To najprostszy sposób zabezpieczenia ściany lub mebli. Taki odbojnik da się bez problemu wielokrotnie zakładać i zdejmować, toteż polecany jest osobom, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą wprowadzać zmian w obrębie ścian (bo np. wynajmują mieszkanie).

Jeśli potrzebujemy odbojnika w miejscu, w którym nie możemy go przykręcić, warto będzie zapoznać się z produktami samoprzylepnymi. Tego typu konstrukcja składa się z części, którą przyklejamy bezpośrednio na mebel lub ścianę oraz ze specjalnej nakładki, którą wystarczy wcisnąć w podstawę jednym ruchem. Na samoprzylepne warianty dobrze będzie zdecydować się, jeśli w mieszkaniu mamy:

  • parkiet
  • płytki ceramiczne
  • inną nawierzchnię, której konstrukcji z jakiegoś powodu nie chcemy naruszyć (np. ze względu na wysoką cenę podłogi)

 

Odboje przykręcane do podłogi – różnorodność kolorów i rozmiarów

Wśród dostępnych odbojów znaleźć można również warianty, które przykręca się do podłogi (lub do ściany). Mogą się różnić kolorem oraz wielkością. Te potężniejsze dobrze będzie zastosować w sytuacji, gdy potrzebujemy rozwiązania do cięższych drzwi. Wykonywane są z miękkiego materiału, który nie uszkodzi drzwi, nawet jeśli lekko uderzą one w odbój. Przeważnie spotkamy się z zestawami, zawierającymi elementy służące do montażu odboju, co znacznie ułatwia i przyspiesza całe przedsięwzięcie.